Thursday, March 13, 2025

Puhkus Tenerifel

Tenerifele lendasime Riiast. South Tenerife Airport'ist väljuvad bussid iga poole tunni tagant. Meie majutus oli Los Cristianos ja sinna sa bussiga nr.40. Lennujaamast saab kohe ka auto rentida. 

Tenerifel on vähemalt 2 eestlaste turismifirmat: Tenerife24 ja Kompass. Ehk siis vajadusel saab kogu info ja reisid eesti keeles! 

Los Cristianos on kahe mäe - Guaza ja Montana Chayofita vahel. Esimesel päeval tutvusime kohalike oludega, nautisime rannapromenaadi ja päikest ning ookeani laineid.



Järgmisel päeval külastasime Jungle park'i, mis mõnede arvates on toredamgi kui tuntud Loro park, kuhu me seekord ei jõudnud. Los Cristianosest bussiga sõitsime mõned peatused ja edasi matkasime mäest ülesse. Tänapäeval google.maps on hea abimees.







Siin all on täiesti elus krokodill....







Ühe päeva seiklesime Masca mägedes, mis oli tõeliselt meeleolukas. Võimsad kuristikud ja mäed ja inimesed elavad seal kaljude peal....




Päeva lõpus käisime ühes looduslikud basseinis Los Gigantese lähedal, kus paar päeva hiljem toimus päästeoperatsioon.


Siami veepark, mida peetakse üheks maailma parimaks tasub külastamist. Olen lapselapsega käinud erinevates veeparkides, aga nii ägedat pole varem külastanud. Tõsi, ega vanaemasid seal palju just ei näinud ka, igatahes mitte torudest alla laskmas. Piltide tegemisele seal ei keskendunud, veebilehel on kõikide atraktsioonide kohta videod!
Piletid ostsime sinna Tenerife Kompass webilehelt.



Botaanikaaedest külastasime Santa Cruzis Plametum'it, mis oli vägev ja mitmekesine, mida mina pole varem näinud. Ülevaate kollektsiionist saab nende kodulehtelt.


Hyophorbe indica





Dracaena stuckyi

Kuigi meil oli planeeritud Teide tipu vallutamine, siis sinna meid kahjuks ei lubatud ilmastikuolude tõttu. Teide tipus olevat lumi. 


Kuna ilm oli ka alla sõites vihmane, siis pöörasime põhja poole. Leidsime kena söögikoha Icod de Los Vinos nimega Carmen ja selle lähedal oli täiesti juhuslikult liblika park!





 Edasi külastasime Puerto de La Cruz'is Kanaaride vanimat botaanikaaeda (aastast 1788).

Ficus macrophylla

Kumara plicatilis

Kuna Los Cristianoses on sadam, kust väljuvad praamid La Gomera'le, siis tekkis spontaanselt mõte külastada ka seda saart. Selle reisi võtsime reisibüroolt Tenerife24, kelle poolt oli terve päev korraldatud. Kuigi sellised reisid on veidi väsitavad, siis saab selle käigus rohkesti infot.


Kohalikus kohvikus saime proovida Kanaari saartelt pärinevat kohvijooki - barraquito't, mis kujutab endast magusat, kreemjat, veidi tsitruselist kihilist jooki. Alumine kiht on kondenspiim, järgmine kiht on liköör (Licor 43 või aniisiliköör), kolmas kiht on kuum espresso, neljas kiht vahustatud piim ja peale on raputatud kaneeli ja sidrunikoort. Soovitus oli see läbi segada, kuid minule maitses palju paremini kiht-kihilt seda juua! 



Callistemon rigidus e. pudeliharjapuu



Taustal peaks olema Teide, mille tipp paistab La Gomera'lt paremini kui Tenerifelt.


La Gomera kohalik aednik, kes iga nädal kirjutab külarahvale ja turistidele sõnumeid kividest!



Kogu reisi tipphetk oli ju Santa Cruz karneval, mis oli omaette elamus.  2025.aasta karnevali laul.
Kellel huvi, siis 2026.aasta karnevali aeg on juba paigas.















Monday, March 10, 2025

2024 kokkuvõte

 

Meenutan aastat 2024. 

Kui hakkasin meenutama, siis esmalt tundus, et polnudki midagi erilist, sest möödus ju see aasta kiiresti. Eriti kui võrrelda 2023.aastaga, kui sai reisitud mööda maailma ringi. See 2024.aasta oli pigem matkamise aasta!

Kuid aastasse mahtus siiski palju meeleolukaid sündmusi ja ettevõtmisi. Aasta algas lõbusas rütmis tantsu ja tralliga ja jätkus sõbranna sünnipäevapeoga. Ja lund oli palju-palju! Lisaks lumelükkamisele sai mütatud lumeradasid mööda - Pokumaal, Taevaskojas ja muidugi Elva ümbruse erinevatel radadel.

Püüan sellel aastal olla hoolsam piltide tegija! 



Mais võtsin nädala puhkust, et aias veidi korda luua. Kevadised õitsejad....










Kevadel sai kasvuhoonetesse toimiv kastmissüsteem ja tagumised kuurid said korda. Kastmissüsteemist pildid kahjuks jäid tegemata, teen need kevadel. 
Taimede ettekasvatamised ja külvid olid sellel aastal valdavalt toas ja aprillis kasvuhoones. Elektrilise kasvuhoone puhuri kasutamine väljendus küll elektriarves, aga samas oli mugav. Herned külvasin sellel aastal kastidesse kasvuhoones ja kui öökülmad möödas, siis tõstsin-kaevasin nad peenrasse. Jäi ära õues katmine ja sai ka varem herneid.


Suve alguse matkad viisid Peipsiääre maile.


Praktiline ja meeleolukas sündmus oli juuni alguses Kütisalus, Kambja vallas, kus tähistasime 100 aasta möödumist Põllumajanduskursustest ja biodünaamilisest liikumisest Eestis.Ühe seltsi liikme kodus valmistasime räni ja sõnniku preparaati ja pritsiseme juba valmis preparaadiga peenraid.




Vanaema aia korraldataval õppepäeval 


Ringitraavimisele vahelduseks said kõnniteeplaadid ülesse võetud ja uuesti paigaldatud. 




Kuu aega suvest olin hõivatud väikeste "pärdikutega", kes sisustasid kogu vaba aja! Sai ujumas käidud,  ratastega ringi sõidetud ja kõiksugu vigureid tehtud!





Tegelikult sai pisut ikka ka reisimas käidud. DC/AC kontsert ja mõned botaanikaaia külastused augustis. Ning novembris Prahas